Anasayfa

Çay Haber - Çaytv nin Haber Sitesi

ŞEHİT JANDARMA KOMANDO ER MEHMET ALİ YILMAZ KÜTÜPHANESİ AÇILDI

29 Kasım 2019 Cuma 14:43

ŞEHİT JANDARMA KOMANDO ER MEHMET ALİ YILMAZ KÜTÜPHANESİ AÇILDI

 Rize Belediyesi tarfından, Kalkandere Ormanlı İlkokulu ve ortaokulunda, 5 Eylül 1994 tarihinde Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde PKK terör örgütü ile çıkan çatışmada şehit edilen Jandarma Komando Er Mehmet Ali Yılmaz adına hazırlanan kütüphanenin açılışı Vali Kemal Çeber tarafından yapıldı.

 
Düzenlenen açılışa Vali Çeber’in yanı sıra Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, İkizdere Kaymakamı Cafer Kaymakçı, Kalkandere Belediye Başkanı Kenan Yıldırım, Askerlik Şube Başkanı Yarbay Yalçın Öcal, Şehit Jandarma Komando Er Mehmet Ali Yılmaz’ ın eşi Feride ve oğlu Turgut Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak, kamu kurum ve kuruluşları müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.
 
  Açılış töreni öncesinde okul bahçesindeki çocuklarla bir süre sohbet eden Vali Çeber, “Bugün açılışını yapacağımız kütüphaneden istifade edin. Hepinize başarılar diliyorum.” dedi.
 
Açılış töreni kütüphaneye ismi verilen Şehidimiz Jandarma Komando Er Mehmet Ali Yılmaz’ın özgeçmişinin okunması ile başladı.

 
 Törende konuşma yapan Rahmi Metin, “Bu toprakları bizlere vatan olarak bırakan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla anıyorum. Onların emanetine sahip çıkmak, isimlerinin her zaman, unutulmadan yaşamasını sağlamak, bizlerin görevidir. Bu sebeple parklarımıza, köprülerimize, üstgeçitlerimize, sokaklarımıza şehitlerimizin isimlerini verdik. Gelecek nesillerin yetişeceği bu okulumuzda, bu kütüphanemizde Şehit Jandarma Komando Mehmet Ali Yılmaz’ın ismi her zaman var olacaktır.” diye konuştu.

 
 Vali Kemal Çeber açılışta yaptığı konuşmada “Vatan, millet ve bayrak uğrunda, şehit düşmüş kahraman şehitlerimizin hatırasını yaşatmak bizler için önemli. Biz değerlerine bağlı bir milletiz. Varlığımızı borçlu olduğumuz şehitlerimizin şehadeti bizim en önemli değerlerimizden biridir. Rizeli vatandaşlarımız vatanına, milletine, bayrağına devletine gönülden bağlı insanlar. Böyle güzel hassasiyetleri olan bir ilin valisi olmaktan gurur duyuyorum.Şehrimizin isimlerini yaşam alanlarımızda yaşatmak, çocuklarımıza, evlatlarımıza şehitliğin ne demek olduğunu öğretmek bizlerin görevi ve şehitler ölmez sözünün bir karşılığıdır. Şehit ailelerimizin göstermiş oldukları metanetli duruşta, dünyanın en büyük acısını ve en haklı gururunu görüyoruz.” dedi ve Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’e vefalı duruşundan dolayı teşekkür etti.

 
 Açılışın ardından kütüphaneyi gezen Vali Çeber ve beraberindekiler, Şehit Jandarma Komando Er Mehmet Ali Yılmaz’ın Kalkandere Kızıltoprak Mahallesindeki kabrini ziyaret ederek, şehidin ruhuna Fatiha okudu ve yakınlarına tekrar baş sağlığında bulundu.


YORUM EKLE